Čierno-biela nie je dobrá

Autor: Marián Török | 27.1.2012 o 0:01 | (upravené 27.1.2012 o 0:11) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1047x

Neviem, či všetkým, ale asi väčšine kandidátov do predčasných volieb prišiel do mailu dotazník od jedného kresťanského vydavateľstva, ktoré sa chystá o pár dní vydať celkom zaujímavú brožúru „Kresťan a voľby". Ak som správne pochopil, je to tak trochu o tom, aké názory majú na rôzne kresťansky pálčivé témy rôzni kandidáti, aby sa voliči ľahšie v politickej ponuke zorientovali. Skvelý nápad, nemôžem nesúhlasiť. Až na to, že na všetky položené otázky sa dalo odpovedať jedine áno alebo nie. A to je pri niektorých témach trochu skresľujúce. Nepozerám sa totiž na svet čierno-bielo, lebo jednoducho svet čierno-biely nie je.

Tým nechcem povedať, že nemám názor alebo ešte horšie - že som pripravený vstúpiť do politiky s gumeným chrbtom, pripravený ohýbať sa podľa potreby. To rozhodne nie!

Samozrejme, dotazník som napokon vyplnil a včas odoslal. Niektoré otázky typu či podporujem otváranie justície alebo že nesúhlasím s adopciou detí osobami rovnakého pohlavia nebol až taký problém. Zastavil som sa napríklad a špeciálne pri otázke: „Podporujete zákonnú ochranu života človeka od počatia?" Vravím si áno, ale.... Ale s výnimkami. Ja sám žijem v usporiadanom vzťahu, mali sme s manželkou cirkevný sobáš a narodenie prvého dieťatka očakávame - verte, či neverte - takmer presne na deviate „výmesačie" od svadby. Kresťanské hodnoty vyznávam a žijem, pracovne aj súkromne a neviem si predstaviť, že žena, s ktorou som počal dieťa by išla na interrupciu. No uvedomujem si, že máme šťastie. Naše bábo je ľúbené už  teraz a obaja rodičia po ňom túžime.

Viem si však predstaviť aj inú životnú situáciu. Pre príklad pôjdem do extrému, ak dovolíte. Znásilnená žena zistí, že je tehotná... Dieťa bolo počaté, vznikol život. Ten istý zázrak, aký prežívame my s manželkou. Ale my ho prežívame s láskou. Môj obdiv bude  mať každá žena, ktorá sa povznesie nad okolnosti počatia a dieťa porodí a bez ohľadu na to, čo za grázla je otec, bude ho ľúbiť  a opatrovať. No nebudem žiadnej žene zazlievať ani to, ak sa okamžite rozhodne v takomto prípade tehotenstvo prerušiť. A bolo by tragédiou, keby jej v tomto rozhodnutí mali brániť nejaké paragrafy.

Preto sa niekedy odpovedá systémom áno/nie mimoriadne ťažko. Napriek tomu som odpovedal áno a stojím si za tým. Ale som hlboko presvedčený, že ani kresťanský svet, ktorého súčasťou sa považujem, nie je čierno-biely, ale veľmi, veľmi pestrý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?